sphynxsonrisa.pl

hodowla kotów rasy sfinks kanadyjski i rosyjski niebieski

O Rasie

Wzorzec rasy, Wikipedia

Kot Sfinks

Pochodzenie - Kanada

Nazwa Angielska SPHYNX 

CHARAKTERYSTYKA:

-wygląda na bezwłosego, w dotyku gorący i delikatny

-dopuszczalne jest bardzo krótkie owłosienie na nosie uszach i ogonie

-uszy duże, odstające

-oczy kształtu cytryny, skośne do góry w kierunku uszu

-głowa smukła, dłuższa niż szersza

-nos i kości policzkowe mocno zarysowane

-dobrze zbudowane ciało, średniej budowy, z szeroką klatką piersiową

-sfinks ma długie łapy i ogon w porównaniu do innych ras. 

BUDOWA:

Sfinks posiada bezwłosą skórę przypominającą w dotyku zamsz i delikatny meszek na pyszczku, uszach, stopach, ogonie i grzbiecie. Ciało ma średnich rozmiarów, dośc wydłużone, z szeroką klatką piersiową i silnie uwydatnionym brzuchem, co wywołuje wrażenie jakby zawsze były najedzony. Jest dobrze umięśniony i ma mocną budowę kości. Jego kończyny mają właściwe proporcje, w stosunku do reszty ciała, również są dobrze umięśnione tylne nieco dłuższe od przednich. Zakończenie łap jest owalne z długimi i wysmukłymi palcami, opuszki łap są silnie rozwinięte.

Głowa jest średniej wielkości o kształcie spłaszczonego klina z harmonijnymi zaokrągleniami. Nos jest średniej długości z silnym zagłębieniem u nasady. Oczy duże i szeroko rozwarte są ustawione lekko skośnie i w dużej odległości od siebie.Powinny być zielone lub brązowe. Uszy są duże i sterczące, szerokie u nasady i szeroko otwarte. Powinny byc osadzone nie za wysoko i nie za nisko, w miarę możliwości nie owłosione, zwłaszcza wewnątrz małżowiny usznej.Skóra jest w dotyku ciepła, w niektórych miejscach, takich jak okolice barków, stawów tylnych kończyn oraz szyi i głowy, wyraźnie pofałdowana. Im więcej sfinks ma fałd na skórze tym cenniejszy jest dla hodowli. Szczątki futra na końcu ogona lub na brzuchu sa dopuszczalne. Brak wąsów u większości osobników. Sfinksy są bardzo płodne jednak wychowanie potomstwa wymaga dużego zaangażowania hodowcy.


Historia:

 

Pierwszy sfinks narodził się w miocie zwykłych kotów krótkowłosych w 1966 roku w Toronto w Kanadzie.Przez wiele lat hodowcy europejscy i północnoamerykańscy prowadzili selektywną hodowlę bezwłosych kotów i tak powstała rasa, jaką znamy dziś. Pierwszy sfinks został zarejestrowany w Ameryce(CFA) w lutym  1998 roku. We wczesnych latach 70 rozpoczęto w Holandii pierwsze programy hodowli nowej rasy. Natychmiast wzbudził duże zainteresowanie hodowców. Ścisła współpraca hodowców ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Holandii szybko poszerzyła początkowo niewielki materiał hodowlany. W ostatnim czasie wprowadza sie do hodowli sfinksów przede wszystkim europejskie lub amerykańskie koty krótkowłose, gdyż okazało sie że reksy wywierałyby ujemny wpływ z powodu dziedzicznej skłonnosci do patologicznych skurczów mięśni. 

dwutygodniowy sfinks